Na rynku jest wiele książek biznesowych i okołoHRowych, ale im więcej ich czytam tym mam większe wrażenie, że część z nich jest zbyt ogólna. Świetnie prezentują zagadnienia związane np. z budowaniem zespołu i motywacji, ale nie dają odpowiedzi na pytanie jakie narzędzie można do tego wykorzystać w konkretnym przypadku? Albo jak rozmawiać z przykładowym Józkiem, który lekceważy swojego managera?
Poniżej znajdziecie moje subiektywne zestawienie książek, które dają konkretne odpowiedzi i które po prostu warto przeczytać.
1.Szef wymagający i wyrozumiały – Kim Scott
Kim w swojej książce opisuje koncepcję radykalnej szczerości (w oryginale – “Radical Candor”), która łączy w sobie osobistą troskę i bezpośrednią konfrontację. Na przykładzie własnych doświadczeń (a ma się czym pochwalić – zajmowała wysokie stanowiska kierownicze m.in. w Apple i Google) pokazuje jakie błędy popełniamy w zarządzaniu zespołami oraz w jaki sposób możemy ich uniknąć. Znajdziecie w niej również wskazówki jak zbudować silne relacje ze współpracownikami i jakich narzędzi do tego użyć.
2. Jeden na jeden. Odważne rozmowy z pracownikami – Inga Bielińska, Zofia Jakubczyńska
Już na okładce możemy przeczytać “dialogi i praktyczne ćwiczenia” co zachęca do lektury. Książka została podzielona na 3 części – teoria przedstawiająca pewne koncepcje, aby nadać ramy poruszanym zagadnieniom (w tym wspomnianą wcześniej radykalną szczerość Kim Scott :)), zapisy dialogów polskich liderów z pracownikami wraz z komentarzem oraz konkretne narzędzia. Całość, zgodnie z obietnicą, jest okraszona ćwiczeniami i wskazówkami mówiącymi o tym jak rozmawiać ze swoimi ludźmi.
3. 7 wyzwań lidera – Sylwia Królikowska
Książka napisana dla liderów odnosząca się do takich zagadnień m.in. jak motywacja, delegowanie zadań, prowadzenie trudnych rozmów z pracownikami czy zarządzanie konfliktami. Sylwia pisze z humorem i energią (kto brał udział w jej webinarach ten wie o czym mówię :)), przytacza mnóstwo przykładów ze swojej praktyki, daje konkretne rozwiązania do wykorzystania w trudnych sytuacjach i zadaje ćwiczenia skłaniające do refleksji.
4. Ciche przywództwo – David Rock
Autor tłumaczy, dlaczego nie powinniśmy mówić ludziom co mają robić i nasuwać im gotowych rozwiązań oraz jak to zrobić w praktyce. Książka opisuje “sześć kroków do polepszenia efektywności w pracy”, które skupiają się na…myśleniu 🙂 Przekonuje, że wprowadzenie zmian w sposobie myślenia naszego zespołu, potrafi znacząco zwiększyć wydajność, morale i zadowolenie z pracy. Skupia się na rozwiązaniach (nie problemach) i zadawaniu właściwych pytań. Znajdziemy w niej również przykładowe dialogi i proste ćwiczenia.
5. Managing for Happiness – Jurgen Appelo
Książka nie tylko opisuje koncepcję Managementu 3.0, ale również gry i pomysły do wykorzystania w praktyce. Jurgen pisze o tym jak połączyć efektywny management z zabawą i daje proste narzędzia do motywowania, nagradzania czy budowania kultury organizacyjnej. Znajdziecie tam zarówno doskonale znane kudosy jak również np. Scoreboard index do oceny performance’u.
6. Efektywny zespół – Inga Bielińska, Zofia Jakubczyńska
Nie bez powodu jest to druga książka w tym zestawieniu napisana przez te autorki. Obie panie po prostu lubią konkrety 🙂 Znajdziemy w niej odpowiedzi na takie pytania jak: co zrobić gdy w zespole jest trudny pracownik, który sabotuje wspólne cele? Jak zareagować gdy grupa wywiera presję na osobie o odmiennej opinii? Książka obfituje w narzędzia i przykłady. Każdy rozdział zaczyna case study, które skłania do refleksji i jest wstępem do dalszych ćwiczeń. To skarbnica wiedzy, do której warto wracać.